czwartek, 8 lipca 2010

MIKE OLDFIELD

Michael Gordon Oldfield urodził się 15 maja 1953 roku w Reading w Wielkiej Brytanii. Siedem lat później namówił swego ojca, Raymonda Henry'ego Oldfielda (lekarza pochodzącego z rodziny z muzycznymi tradycjami) na kupno pierwszej w życiu gitary. Od tej pory Mike k

ażdą wolną chwilę spędzał na ćwiczeniu gry na tym instrumencie.
Jako nastolatek grywał w klubach. W wieku czternastu lat stworzył wraz z siostrą Sally duet folkowy Sallyangie (nagrali razem album
Children Of The Sun ). W 1968 roku Mike wspólnie ze starszym bratem Terrym założył na krótko zespół rockowy Barefoot. Zarówno Sally, jak Terry zostali później zawodowymi muzykami i nagrywają własne płyty.

Młody muzyk dopiero w 1972 roku trafił do Richarda Bransona

– właściciela małego studia nagraniowego. Branson zainteresował się projektem

młodego muzyka i postanowił udostępnić mu studio. Ta sesja studyjna zaowocowała powstaniem albumu Tubular Bells, w którego skład wchodziło ponownie nagrane Opus One (jako Part One) oraz Part Two – druga część suity, napisana i pierwszy raz nagrana już w studiu.

Tubular Bells okazała się sukcesem, tak artystycznym jak i komercyjnym. Dwuczęściowa suita stała się jedną z klasycznych pozycji ro

cka progresywnego.. Podsumowaniem sukcesu albumu było wykorzystanie początkowej części Part One jako motywu muzycznego filmu Egzorcysta (wykorzystywane także w kolejnych częściach serii). Rok później ukazała się także wersja orkiestrowa przygotowana przez dobrego znajomego Oldfielda – Davida Bedforda

Praca nad kolejnym albumem przebiegała wj spokojniejszej atmosferze niż jej poprzedniczka, dlatego Herdest Ridge est bardziej dopracowana, pełniejsza w warstwie muzycznej. Zaraz po wydaniu płyta osiągnęła pierwsze miejsce sprzedaży albumów w Wielkiej Brytanii bijąc swoją poprzedniczkę. W muzycznej formie to kontynuacja tego, co znaleźć można naTubular Bells.

Kolejnym albumem wydanym w 1975 był Ommadawn

. Po raz pierwszy artysta zaprosił do nagrywania innych artystów. Końcówkę albumu stanowi krótka piosenka On Horseback, wesoło opowiadająca o przyjemnościach dnia codziennego. Piosenkę śpiewa (a raczej recytuje) sam Oldfield.

Następne dwa albumy ( Platinum i QE2 ) zawierały utwory krótsze i bliższe muzyce rozrywkowej. Do roku 1979, kiedy to zdecydował się wyruszyć w pierwszą w swej karierze trasę koncertową, Oldfield unikał estrady.

Już w czasie trasy koncertowej w 1982 roku Mike zaczął przygotowywać materiał na nową płytę. 27 maja 1983 roku, czyli dokładnie 10 lat po wydaniu Tubular Bells , ukazuje się album Crises. Największym sukcesem tego albumu jest Moonlight Shadow– rytmiczna piosenka śpiewana przez Maggie Reilly, która osiągnęła szczyty list przebojów i do dziś jest najbardziej rozpoznawalnym utworem Oldfielda.

Na płytach z lat 1985 - 1991 śpiewała jego ówczesna towarzyszka życia Anita Hegerland, z którą ma dwójkę dzieci. W 1984 roku skomponował muzykę do filmu The Killing Fields.

Nagrywając w roku 1990 płytę Amarok Mike Oldfield powrócił do tworzenia albumów składających się z jednej bogatej w melodie i pomysły aranżacyjne oraz wykonanej z wirtuozerią suity. Dowiódł też, że najlepiej czuje się otoczony własną muzyką, poszukując nowych brzmień i pomysłów, przeplatając je drobnymi cytatami ze swych wcześniejszych utworów.
W 1993 roku, w 20-lecie swego debiutu Oldfield zaprezentował album
Tubular Bells II, dzieło oparte na pomyśle z pierwszej płyty, lecz zrealizowane w dojrzalszy sposób oraz z zastosowaniem nowoczesnych technik nagraniowych. Wydanie albumu poprzedzał koncert premierowy zorganizowany na dziedzińcu edynburskiego zamku. Płyta została przyjęta z entuzjazmem zarówno przez fanów, jak i przez krytyków muzycznych.
Trzy kolejne płyty Mike nagrał w swym domu na Ibizie.
The Song Of Distant Earth była cyklem utworów opowiadających o przestrzeni kosmicznej. Voyager zawierała muzykę inspirowaną folkiem brytyjskim. Na albumie Tubular Bells III znalazł się nowy materiał luźno związany z kilkoma pomysłami muzycznymi zaczerpniętymi z wcześniejszych dokonań. Fani Oldfielda byli zachwyceni pomimo, iż krytyka przyjęła album niezbyt życzliwie.
Kolejną płytę,
Guitars, Oldfield zrealizował jedynie z wykorzystaniem różnego rodzaju gitar. Dowiódł tym samym, że po 26 latach solowej kariery wciąż jest pionierem nowych technik gry na tym instrumencie.

Dyskografia:

  • 1973 Tubular Bells

  • 1974 Hegest Ridge

  • 1975 The Orchestral Tubular Bells

  • 1975 Ommadawn

  • 1978 Incantations

  • 1979 Exposed

  • 1979 Platinum

  • 1980 QE2

  • 1982 Five Miles Out

  • 1983 Crises

  • 1984 Discovery

  • 1984 The Killing Fileds (ścieżka filmowa – Pola śmierci )

  • 1987 Islands

  • 1989 Earth Moving

  • 1990 Amarok

  • 1991 Heaven's Open

  • 1992 Tubular Bells II

  • 1994 The Songs of Distance Earth

  • 1996 Voyager

  • 1998 Tubular Bells III

  • 1999 Gyitars

  • 1999 The Millennium Bell

  • 2002 Tres Lunas

  • 2003 Tubular Bells 2003

  • 2005 Light+Shade

  • 2008 Music of the Spheres

Rutkowska Patrycja

czwartek, 1 lipca 2010

ELECTRIC LIGHT ORCHESTRA




Electric Light Orchestra to pochodzący z Wielkiej Brytanii jeden z pierwszych zespołów w historii muzyki rozrywkowej, któremu udało się bardzo zgrabnie połączyć rock z elementami muzyki symfonicznej.  Zespół wykorzystywał w swoim brzmieniu instrumenty smyczkowe jako wiodące, czerpał także inspiracje z wcześniej powstałych od nich The Beatles. Na początku Electric Light Orchestra miało być tylko eksperymentalną kapelą rockowo-symfoniczną, co jednak na owym eksperymencie się nie skończyło, a grupa stała się ikoną swoich czasów. Najświetniejszym okresem działalności zespołu były lata 70. i 80. XX wieku. Lider zespołu Jeff Lynne, choć nigdy nie przyznał się do czerpania cytatów z muzyki klasycznej, to czerpał z niej jednak formy i aranżacje. Prawie każde jego nagranie posiadało orkiestrę. Początkowa synteza rocka i muzyki klasycznej oparta była na silnym akcentowaniu wiolonczel i wprowadzeniu dodatkowego instrumentu solowego do instrumentarium rockowego, czyli skrzypiec. Z czasem na kolejne płyty wdzierało się disco, funky i soul - zespół bardziej podążał za modą niż trzymał się początkowego charakteru progresywnego rocka. Z biegiem czasu stopniowo też odchodził od klasycznych rozwiązań muzycznych.
W 1970 r. Jeff Lynne, Roy Wood i Bev Bevan przekształcili zespół The Move w Electric Light Orchestra. Do grupy dołączyli też Bill Hunt I Steve Woolam. W tym składzie grupa nagrała tylko jeden album The Electric Light Orchestra (w USA wydany jako No Answer). Odniósł on spory sukces komercyjny, jednak był dopiero zalążkiem nowego stylu, który zespół (w zmienionym, zresztą składzie) miał kontynuować przez kolejnych kilkanaście lat. W niespełna rok od sukcesu płyty na tle konfliktów między liderami zespołu Woodem i Lynnem z grupy odszedł Woolam, Wood i Hunt a na ich miejsce weszli Mike Edwards (wiolonczela), Colin Walker (wiolonczela), Wilfred Gibson (skrzypce), Mike de Albuquerque i genialny pianista Richard Tandy. Liderem grupy został Jeff Lynne. Zespół w 1973 r. nagrał kolejną płytę – Electric Light Orchestra II, a w tym czasie wykształciło się charakterystyczne, niepowtarzalne symfoniczne brzmienie. Mimo, że album notował bardzo wysokie wyniki sprzedaży, to krytyka nie pozostawiła na nim suchej nitki. Przy okazji nagrania trzeciego krążka – Eldorado, A Symphony  Lynne zaprosił do współpracy chór, a płyta jako próba rockowej symfonii cieszyła się wielką popularnością po obu stronach oceanu. Grupa za ten album odebrała pierwszą  w swojej historii złotą płytę, a za album Discovery wydany w 1979 r. - multiplatynę. W tym czasie, tak jak zresztą przez cały okres działalności zespołu, nastąpiły ogromne roszady w składzie Electric Light Orchestra. W połowie lat 80. grupa podzieliła się na Electrcic Light Orchestra i Electric Light Orchestra Part II. Zespół grał 15 lat pod kierownictwem Jeffa Lynne’a. W ciągu całej kariery nagrał 12 studyjnych albumów, za które otrzymał dziewięć złotych, platynowych i multiplatynowych płyt. Dał wiele widowiskowych koncertów, okraszonych efektami kosmicznymi i wibrującymi światłami laserowymi.
Electric Light Orchestra nagrali również muzykę do filmu Xanadu z Oliwią Newton-John.
Oficjalnie za rok rozwiązania zespołu uważa się 2001, kiedy zespół wydał ostatnią płytę „Zoom” (faktycznie była to raczej solowa płyta Jeffa Lynne’a). Obecnie jednak artyści występują pod nazwą Electric Light Orchestra The Former Members. W skład grupy wchodzą Mike Kamiński i Louis Clark, którzy występowali zarówno w ELO jak i ELO Part II oraz Eric Troyer, Philip Bates i Gordon Townsend - mający swój duży udział w osiągnięciach ELO Part II. Od kwietnia tego roku z grupą występuje również basista Glen Burtnik, który zastąpił zmarłego na początku 2009 roku Kelly'ego Groucutta.

Muzycy współpracujący z Electric Light Orchestra:
Peter Ford-Robertson – speaker
Sandi Kapelson – śpiew
Pete King – perkusja
Dave Morgan – gitara, efekty
Phil Schnieder – saksofon
The London Session Orchestra
George Harrison - slide
Ringo Star - perkusja
Reverend Dave Boruff - sax
Roger Lebow - wiolonczela
Suzie Katayama – wiolonczela

Personel Electric Light Orchestra (1971-2000), zmiany w składzie:
Jeff Lynne – śpiew (1971-2000)
Roy Wood – śpiew (1971-1972)
Bev Bevan – perkusja (1971-1986)
Bill Hunt – puzon, tuba, rożek fr. (1971-1972)
Steve Woolam – skrzypce (1971-1972)
Richard Tandy – bas, klawisze (1972-2000)
Andy Craig – wiolonczela (1972) 
Wilf Gibson – skrzypce (1972-1973)
Hugh McDowell – wiolonczela (1972)
Mike Edwards – wiolonczela (1972-1974)
Colin Walker – wiolonczela (1972-1973)
Michael D'Albuquerque – bas (1973-1974)
Ted Blight – wiolonczela (1973-1974)
Mick Kaminsky – skrzypce (1973-1979)
Mike 'Kelly' Groucutt – bas (1979-1983)
Melvyn Gale – wiolonczela (1979)
Mark Mann – klawisze (2000)
Gregg Bissonette – perkusja (2000)
Sarah O'Brien – wiolonczela (2000)
Peggy Baldwin – wiolonczela (2000)
Rosie Vela – śpiew (2000)

Personel Elctric Light Orchestra Part II, zmiany w składzie:
Bev Bevan – perkusja (1989-1999)
John Payne – puzon, tuba, rożek fr. (1989, 1993-1999)
Eric Troyer – klawisze (1989-1993)
Pete Haycock – bas (1989-1999)
Neil Lockwood – śpiew  (1989-1999)
Mick Kaminsky – skrzypce (1992-1999)
Mike 'Kelly' Groucutt – bas (1992-1999)
Louis Clark – aranżacje (1992-1993)

Dyskografia:
10538 Overture
Look At Me Now
Nellie Takes Her Bow
Battle Of Marston Moor (July 2nd1644)
1st Movement
Mr Radio
Manhattan Rumble (48th St. Massacre)
Queen Of The Hours
Whisper In The Night

In Old England Town
Mamma
From The Sun To The World
Kuiama

Ocean Breakup
King Of Universe
Bluebird Is Dead
Oh No Not Susan
New World Rising
Ocean Breakup Reprise
Daybreaker
Ma - Ma - Ma Belle
Dreaming Of 4000
In The Hall Of The Mountain King

Eldorado Overture
Boy Blue
Laredo Tornado
Poor Boy (The Greenwood)
Mister Kingdom
Nobody’s Child
Illusions In G Major
Eldorado
Eldorado Finale

Fire On High
Waterfall
Nightrider
Poker
Strange Magic
Down Home Town
One Summer Dream

Tightrope
Telephone Line
Mission (A World Record)
So Fine
Above The Clouds
Do Ya
Shangri – La

It's Over
Across The Border
Night In The City
Starlight
Jungle
Believe Me Now
Steppin Out
Concerto For A Rainy Day: Standin In The Rain
Big Wheels
Summer And Lightning
Sweet Is The Night
The Whale
Birmingham Blues
Wild West Hero

Shine A Little Love
The Diary Of Horace Wimp
Midnight Blue
On The Run
Wishing

I'm Alive
The Fall
Don't Walk Away
Xanadu

Prologue
Twilight
Yours Truly, 2095
Ticket To The Moon
The Way Life’s Mean To Be
The Lights Go Down
Here Is The News
21st Century Man
Epilogue

Loser Gone Wild
Bluebird
Take Me On and On
Time After Time
Four Little Diamonds
Stranger
Danger Ahead
Letter From Spain
Train of Gold

Heaven Only Knows
Getting To The Point
Secret Lives
Is It Alright
Sorrow About To Fall
Without Someone
Endless Lies
Send It

1990 Electric Light Orchestra, Part Two (Electric Light Orchestra Part II)

1994 Moment of Truth  (Electric Light Orchestra Part II)

Alright
Moment In Paradise
State Of Mind
Just For Love
Stranger On A Quiet Street
In My Own Time
Easy Money
It Really Doesn't Matter
Ordinary Dream
A Long Time Gone
Melting In The Sun
All She Wanted
Lonesome Lullaby

Bibliografia:


Autorka: Agata Kuklik