środa, 11 kwietnia 2012

Teatry antyczne zachowane do dziś

Teatr współczesny nie mógłby istnieć, gdyby nie dziedzictwo antyczne. To właśnie w korzeniach kultury antycznej należy upatrywać się początków teatru. Warto na samym początku odwołać się do historii, a następnie omówić teatry antyczne zachowane do dziś z różnych zakątków świata.
HISTORIA TEATRU:
W IV w. p.n.e. zaczęto budować teatry, a przedstawienia stały się ważnym elementem życia kulturalnego Greków. Teatr starożytny wyrósł z kultu bóstw płodności: Demeter (nauczyła ludzi uprawiać zboże), Atena(dała ludziom oliwki i nauczyła ich uprawy) i Dionizosa (bóg winnej latorośli). Najważniejszy wpływ na teatr miał kult tego ostatniego boga. Chóry Dionizosa nazywano chórami koźlimi, stąd nazwa gatunku – tragedia (tragos– kozioł i ode – pieśń).
Za twórcę starożytnej tragedii uważa się poetę ludowego Tespisa z Attyki, który żył w VI w. p.n.e.
Jeśli chodzi o genezę komedii, to wywodzi się ona również z kultu Dionizosa, ale z obrzędów mających zapewnić urodzaj. Była to wesoła pieśń, śpiewana przez komos – orszak młodzieńców maszerujący podczas uroczystej procesji (komos – pochód i ode– pieśń). Komedia powstała około 480 r. p.n.e., a więc pół wieku później niż tragedia. Obejmowała utwory o żywej akcji i pomyślnym zakończeniu. Strój aktora był bardzo kolorowy. Później, w starożytnym Rzymie, występowali w maskach i na koturnach. W sztukach grali tylko mężczyźni (również kobiece role).
Ostateczny kształt tragedia uzyskała w V w. p.n.e. w Atenach.
Bohater tragedii musiał pochodzić z wysokich sfer, a tematyka sztuki zaczerpnięta była z mitologii. Na scenie występowało maksymalnie trzech aktorów.
Schemat teatru greckiego:
1. widownia; 2. orchestra (placyk, na którym występował chór); 3. proskenion (scena); 4. skene (kulisy, garderoby);
5. parodos (wejście dla chóru)



1.EFEZ- TURCJA


Teatr hellenistyczny jest znakomicie wkomponowany w zbocze góry. Pion został potem odnowiony przez Rzymian. W teatrze w Efezie aktorzy i chór przestawiali wielkie dzieła dramatu klasycznego. Do chwili obecnej odbywają się tam koncerty muzyczne i przedstawienia teatralne. Występowali tam m.in. Luciano Pavarotti, Tina Turner, Elton John







2. EPIDAUROS -GRECJA
. Wspaniały ogromny teatr w Epidauros to jeden z najlepiej zachowanych starożytnych zabytków w Grecji. Budowla powstała prawdopodobnie około 330 r p.n.e. Cechuje go znakomita akustyka. Jest idealnie wtopiony w zbocze góry Kinoriton. Do końca XIX wieku nawet nie podejrzewano jego istnienia pod bujnym lasem sosnowym. Nadal wystawiane są tutaj sztuki teatralne oraz koncerty operowe








3. TEATR ANTYCZNY WE FRANCJI
Umiejscowione w Orange, a zbudowane między 10 a 25 rokiem n.e., rzymski teatr, łuk triumfalny Tyberiusza (zbudowany w 27 roku na pamiątkę zwycięstwa nad Galami[1]) i otaczająca zabudowa zostały w 1981 wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Miasto znane było w czasach rzymskich pod nazwą Colonia Julia Firma Secundanorum Arausio.


4 .ANTYCZNY TEATR W HIERAPOLIS (TURCJA)

Dobrze zachowany teatr mieścił 20 000 widzów. Przetrwało tylko 30 rzędów siedzeń. Powstał na początku II w n.e. za czasów panowania cesarza Hadriana. Przebudowano go za Septymiusza Sewera.



CIEKAWE STRONY :
Oryginalny post:wejdź

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz