poniedziałek, 14 maja 2012

Piramidy - budowle, które przetrwały tysiące lat

  

            Piramidy egipskie od zawsze fascynowały ludzi. Wzbudzały podziw swoją wielkością i doskonałością. Niszczone przez wiatr, wilgoć i burze piaskowe, przetrwały tysiące lat. Stały się symbolem wymarłej cywilizacji, symbolem boskości. 

 Budowa piramidy była niesłychanie wielkim i drogim przedsięwzięciem. Wymagało to umiejętności i ogromnej pracy wielu tysięcy ludzi. Astronomowie badali gwiazdy, aby określić najlepsze położenie budowli, matematycy i architekci kreślili plany, kamieniarze ciosali skalne bloki, a nadzorcy organizowali pracę robotników.
Podstawą piramidy był kwadrat; cztery boki miały prawie identyczne długości. Kamienne bloki trzeba było przewieść barkami na miejsce, z oddalonych dziesiątki kilometrów kamieniołomów. Następnie bloki należało odpowiednio wygładzić i przewieźć je na miejsce budowy. Jeden taki blok ważył tyle, co dorosły hipopotam, czyli ok. 2 tony.

Najbardziej znany kompleks grobowy tworzą piramidy w Gizie. Trzy piramidy - Cheopsa, Chefrena i Mykerinosa - otoczone mniejszymi piramidami królowych, mastabami wysokich urzędników, świątyniami grobowymi. Okazałe grobowce były cechą kultury egipskiej.


 1. PIRAMIDA CHEFRENA 

         
Piramida Chefrena jest drugą do wielkości piramidą znajdującą się w Gizie, stanowi ona grobowiec Chefrena - faraona czwartej dynastii. Gdy została zbudowana, około roku 2532 przed naszą era, miała 143.5 m wysokości, obecnie w wyniku postępujących procesów starzenia, jej wysokość zmalała do 136 metrów. Bloki skalne, z których zbudowano piramidę, nie są jednakowej wielkości – te znajdujące się u podstawy są bardzo duże, a ze wzrostem wysokości stają się coraz mniejsze, by zmaleć do grubości około 50cm u szczytu konstrukcji. W piramidzie tej zachowały się również płyty okładzinowe, znajdujące się obecnie już tylko na szczytowej części budowli. Piramida Chefrena wyróżnia się ustawioną obok niej, przy dolnej świątyni grobowej, monumentalną rzeźbą Sfinksa. Został on wyrzeźbiony w olbrzymim bloku skalnym. Sfinks ma ciało lwa i głowę faraona osłoniętą szeroką chustą nemes. Rzeźba ma długość 73 m i wysokość 20 m. Jest to pierwsza monumentalna rzeźba w sztuce egipskiej. Późniejsze świątynie były zdobione potężnymi posągami władców ustawianych najczęściej po obu stronach wejścia.


2. PIRAMIDA CHEOPSA      

 Według źródeł historycznych, Wielka Piramida  to miejsce pochówku faraona z IV dynastii – Cheopsa. Szacuje się, że budowa tej jednej z najwyższych konstrukcji świata (138,75 m) zajęła 14-20 lat i pochłonęła życie wielu niewolników. To największe tego typu mauzoleum, które stanowi część chętnie odwiedzanej nekropolii memfickiej. Uznana została przez za jeden z Siedmiu Cudów Świata.


3. PIRAMIDA MYKERINOSA

Piramida Mykerinosa – najmniejsza spośród piramid w Gizie, jest grobowcem władcy Mykerinosa z IV dynastii z okresu Starego Państwa.
Mierząca jedynie 65 metrów wysokości piramida została zbudowana z największych, znanych w Gizie, bloków kamiennych. Długość boków podstawy wynosi 108 metrów. Znajduje się w sąsiedztwie piramid Cheopsa i Chefrena.
Do dnia dzisiejszego zachowała się tylko część jej wapiennego pokrycia licowego, które jeszcze w XVI wieku było w stanie nienaruszonym. W znacznej części natomiast zachowało się (na północnym i wschodnim jej boku) pokrycie granitowe, które wznosiło się, mniej więcej do 1/3 jej wysokości.

Ciekawe strony:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz