niedziela, 12 czerwca 2011

Katharsis dziś

Oczyszczenie. Wyswobodzenie się z czegoś niepożądanego, brudu na duszy, sumieniu, sercu. Odzyskanie spokoju, równowagi. Jakie są dzisiaj drogi do osiągnięcia katharsis?
RELIGIA zbiorowe doświadczenie sacrum - działa na wielu
MUZYKA - bez ograniczeń na wiek, miejsce, styl,
FILM - dziewiąta muza czaruje
SEX, DRUGS and ALCOHOL - raczej prędzej czy później odnosi przeciwny skutek
http://img.interia.pl/wiadomosci/nimg/5/f/Oczyszczenie_ciala_duszy_4650813.jpg
http://img.interia.pl/wiadomosci/nimg/y/7/Oczyszczenie_przez_bol_3622553.jpg
 To też jest jakiś sposób. Te zdjęcia mogą oglądać ludzie o mocnych nerwach. Pojęcie utworzył i zdefiniował Arystoteles w VI rozdziale "Poetyki". Uznał on, że celem sztuki jest wzbudzenie u widza uczuć litości i trwogi, aby przez to następnie oczyścić jego umysł z tych doznań. Odbiorca starożytnej sztuki nie miał lekko. Wstrząsały nim emocje, których bieguny wcale nie były blisko siebie.Ale zgodnie z powiedzeniem,że cel uświęca środki, widz po opuszczeniu teatru powinien doznać ulgi i poczuć się lżejszy o przynajmniej dwa niezbyt miłe uczucia. Czy rzeczywiście jest to dobry sposób na małą terapię psychologiczną? Można z tym polemizować, ale nikt nie zaprzeczy, że coś w tym jest...

                                                                                          Antygona Sofoklesa

Według nowszych interpretacji istota katharsis polega na tym, że odbiorca, odczuwając litość i trwogę, bunt i cierpienie, dochodzi do zrozumienia tajemnicy losu, do pogodzenia się z nim, a także ze zbiorową mądrością i doświadczeniem.


To samo dotyczy oglądania (może bardziej pasuje "doświadczania") sztuk teatralnych. Pozwalały i pozwalają dotknąć uczuć, doznać przeżyć, które nie mogłyby nas spotkać ze względu na czasoprzestrzeń, w której żyjemy.


oryginalny post dostępny tutaj - wejdź 1 i wejdź 2

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz