niedziela, 5 czerwca 2011

Olimpia, miejscem narodzin największego fenomenu naszej cywilizacji – sportu

Sport ma niezaprzeczalne znaczenie w dziejach rozwoju ludzkości. Poznając historię sportu, zapoznajemy się z historią społeczeństw. Pierwsze oficjalne igrzyska olimpijskie odbywały się w Grecji od 776 r. p.n.e. Rozgrywane w Olimpii, Delfach, Koryncie czy Nemei zawody sportowe przyczyniały się do umacniania poczucia jedności Greków i rozwoju kultury. Na czas zawodów ogłaszano tzw. pokój boży. W Olimpii organizowano igrzyska z dyscyplinami sportowymi, takimi jak: boks, zapasy, biegi, rzut dyskiem i oszczepem, trójskok, pankration, wyścigi koni i rydwanów. Nie brakowało też konkurencji literackich, oratorskich i muzycznych. Gra w piłkę pojawiła się około 500 r. p.n.e.
 
Od ponad dwóch tysięcy lat, które minęły od pierwszych igrzysk sportowych, nadal sportowcy rywalizują w boksie, zapasach, biegach, rzutach dyskiem, oszczepem, trójskoku czy wyścigach konnych. Dzisiejszy sport rozwinął na własny użytek starożytne dyscypliny sportowe. Wykorzystał zdobycze technologiczne do urozmaicenia rywalizacji. Zamiast wyścigów rydwanów możemy dziś emocjonować się wyścigami nowoczesnych środków lokomocji. Przez stulecia dyscypliny sportowe zanikały, a w ich miejsce rodziły się nowe.
 
Zmagania sportowe przyciągały rzesze obserwatorów, dla których zaczęto budować widownie, które zapewniały im możliwość obejrzenia zmagań. Budowle te były nazywane stadionami lub cyrkami. Najstarszym znanym jest stadion znajdujący się w Olimpii. To od tego miejsca pochodzi nazwa Olimpiada. Największymi obecnie stadionami są Camp Nou w Barcelonie oraz Wembley Stadium w Londynie. Nowoczesne areny sportowe posiadają ruchome zadaszenia. Nieco innym rodzajem aren są hale sportowe, które posiadają całkowicie zamknięte konstrukcje. Największą halą sportową w Polsce jest Atlas Arena w Łodzi.
 
Współcześni ludzie, czerpiąc z kultury antyku, tworzą nazwy drużyn sportowych. Przeglądając tabele z polskimi zespołami sportowymi, możemy znaleźć nazwy Olimpia czy Sparta. Choćby w województwie podlaskim znajdują się takie zespoły jak Sparta Augustów, Sparta Szepietowo czy Olimpia Zambrów.
 
Igrzyska sportowe od czasów antycznych były wielkim świętem dla oglądających. Dzisiejsi kibice podążają za faworytami sportowymi w odległe zakątki świata. Świętują, gdy ich ulubieńcy odnoszą sukcesy w takich rozgrywkach jak: Olimpiada, Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej, Rajd Paryż-Dakar, Puchar Świata w Skokach Narciarskich, Liga Światowa siatkarzy czy Mistrzostwa Świata w Piłce Ręcznej.
 

Bibliografia:

autor: Agata Sokół

post dostępny również: http://sportaantyk.blogspot.com/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz