wtorek, 15 czerwca 2010

ABBA

Historia zespołu zaczęła się w czerwcu 1966 r., kiedy Björn Ulvaeus poznał Benny`ego Anderssona. Björn był wówczas członkiem Hootenanny Singers – znanej szwedzkiej grupy folkowej, a Benny grał na keyboardzie w najpopularniejszym w Szwecji zespole lat sześćdziesiątych – The Hep Stars.

Jeszcze w tym samym roku napisali wspólnie pierwszy utwór, by pod koniec lat sześćdziesiątych zaistnieć jako profesjonalny duet kompozytorów.

Wiosną 1969 r. Björn i Benny spotkali dwie atrakcyjne kobiety, które z czasem zostały nie tylko piękniejszą połową zespołu, ale również ich narzeczonymi. Agnetha Fältskog była wówczas uznaną solistką, od kiedy wydała swój debiutancki singiel w 1967 r. Anni-Frid Lyngstad, znana jako „Frida”, swoją karierę muzyczną rozpoczęła jakiś czas później niż jej koleżanka. Agnetha i Björn pobrali się w czerwcu 1971 r., a Frida i Benny dopiero w październiku 1978 r.

Jesienią 1969 Bjorn i Benny napisali muzykę do szwedzkiego filmu "Inga". Dwa utwory z tego filmu ukazały się na singlu wiosną 1970 - She’s My Kind Of Girl (piosenka potem trafiła na album ABBY - Ring Ring) oraz Inga Theme. Żaden z tych utworów nie odniósł jednak sukcesu.
Pomimo tego niepowodzenia, zdecydowano, że Bjorn i Benny powinni nagrać dużą płytę. Album, który został zatytułowany Lycka (Happiness) został nagrany pomiędzy czerwcem a wrześniem 1970 roku, choć z tego co mówili wtedy panowie, nad całością, czyli 11 piosenkami pracowano w studio zaledwie 5 dni łącznie. Utwór tytułowy, Lycka, wydano jako singel. Słowa, opowiadające o zwykłym codziennym szczęściu to dzieło Stiga Andersona. Jednak to utwór Hej, Gamle Man stał się przebojem. Piosenka dobrze radziła sobie na szwedzkich listach przebojów. Ten sukces, to częściowo prawdopodobnie zasługa Agnethy i Fridy, których głosy możemy usłyszeć w tej piosence. Pomysł współpracy narodził się na Cyprze, gdzie Bjorn i Agnetha udali się aby świętować swoje zaręczyny. Z początku ich plany ograniczały się do kabaretu, ale w międzyczasie nagrali właśnie Hej Gamle Man. Zdaniem Fridy piosenka nie odniosłaby takiego sukcesu gdyby ona i Agnetha nie zaśpiewały jej wspólnie z Bennym i Bjornem.

Początek lat 70-tych to okres niepewności dla przyszłych członków zespołu ABBA. Benny odszedł ze swojego poprzedniego zespołu The Hep Stars, Bjorn, owszem, wciąż nagrywał ze swoją grupą The Hootenanny Singers, ale wiedział, że nie ma szansy na karierę z nimi. Co więcej, Bjorn i Benny chcieli współpracować ze sobą jako autorzy piosenek i producenci. Agnetha i Frida też poświęcały czas swoim własnym karierom z mniejszym lub większym sukcesem. Pod koniec roku 1969 i na początku 1970, Bjorn i Benny brali udział w show kabaretowym wraz z byłymi członkami The Hep Stars - Svenne & Lotta. I show cieszył się dość sporym powodzeniem. A już wtedy Bjorn był zaręczony z Agnethą a Benny z Fridą. A więc kolejny pomysł - może by tak występować jako dwie pary? W listopadzie w roku 1970 w Goeteborgu zaczęli wystawiać show "Festfolk". Jednak nie był zbyt udany. Tak więc pomysł o współpracy w grupie na razie odłożono.

Panowie Bjorn i Benny pracowali jako producenci w wytwórni płytowej Stiga Andersona, Polar Music. Także nagrywali jako duet Bjorn & Benny. I tak 29 marca 1972 w Sztokholmie w studiu nagraniowym Metronome spotkała się czwórka ludzi, których dziś znamy jako zespół ABBA. Bjorn i Benny napisali piosenkę People Need Love. Pierwszą piosenkę w języku angielskim od dwóch lat. Inspirowali się nagraniami brytyjskiej grupy Blue Mink, której muzyka niosła optymistyczne przesłania o harmonii pomiędzy ludźmi. Panowie do nagrania utworu zaprosili swoje narzeczone i tak oto powstała pełna optymizmu piosenka, coś pomiędzy tzw. schlager a pop, ku któremu grupa miała się skierować w przyszłości. Bjorn i Benny byli bardzo zadowoleni z tegonagrania.
Kiedy People Need Love ukazało się na singlu, jako wykonawcy widnieli: "Björn & Benny, Agnetha & Anni-Frid", ponieważ nazwa ABBA jeszcze wtedy nie funkcjonowała. Wtedy jeszcze nie myśleli o założeniu zespołu, a Frida i Agnetha kontynuowały kariery solowe i miały kontrakty z różnymi wytwórniami płytowymi. A piosenka People Need Love stała się dość znanym przebojem w Szwecji, a w sierpniu dotarła do 17 miejsca listy przebojów w Szwecji, a wcześniej dotarła na trzecie miejsce radiowej listy przebojów Tio i topp ("The Top Ten"). Oczywiście fakt ten mocno
ucieszył całą czwórkę. I postanowili, że powinni zacząć wspólnie nagrywać. Jesienią 1972 zaczęli pracę nad albumem. I później okazał się to być ich pierwszy album Ring Ring.

Po szwedzkim sukcesie singla "People Need Love", w którym zespół tworzyły już cztery osoby - Björn, Benny, Agnetha i Frida postanowiono iść za ciosem i nagrać kolejne iosenki. Ale aby wypromować się nie tylko w Szwecji ale również w innych krajach Europy należało wziąć udział w Konkursie Piosenki Eurowizji. Był rok 1973. Zespół pod nazwą Björn/Benny/Agnetha/Frida bierze udział w szwedzkich eliminacjach do Konkursu Piosenki Eurowizji (luty 1973) z piosenką bardzo przebojową "Ring Ring", jeszcze w szwedzkiej wersji. Piosenka miała wiele cech dużego przeboju. Finał szwedzkich eliminacji Konkursu Eurowizji zaplanowano na 10 dzień lutego. Niestety, piosenka zajęła dopiero 3 miejsce w konkursie. Stało się to za sprawą ówczesnych zasad wyboru piosenki - wtedy piosenkę wybierało jury, a nie jak rok później - publiczność. Benny: "Już kiedy zobaczyłem twarze jurorów, zrozumiałem, że nigdy nie wybiorą piosenki, która ma poważne szanse spodobać się milionom osób". Janne Schaffer, ówczesny sesyjny gitarzysta ABBY, dodaje: "Pamiętam, jak po wszystkim siedzieli w garderobie. Nigdy nie widziałem takiego przygnębienia." Zespół podczas sesji nagraniowej swojej pierwszej płyty "Ring Ring" wydaje singla z piosenką "Ring Ring" (również w wersji angielskiej), który zostaje dostrzeżony w paru krajach Europy, m.in. Holandii i Niemczech oraz w dalekiej Australii. Piosenka "Ring Ring" zostaje oprócz wersji szwedzkiej i angielskiej nagrana jeszcze po niemiecku i hiszpańsku.

 Począwszy od nagrania Waterloo, ABBA kręciła tzw. klipy promocyjne do niemal każdego wydanego przez siebie singla, a także do utworów, które nie ukazywały się na singlach. Skąd ten wybór? Zespół nie chciał za dużo podróżować koncertując, za wyjątkiem dużych tras koncertowych. Wiedzieli także, że dzięki telewizji można zyskać publiczność. A więc czemu by tak nie wysyłać filmików promocyjnych do różnych stacji i w ten sposób pokazać się szerszej publiczności?
Człowiekiem, który zajął się produkcją klipów ABBY był młody reżyser Lasse Hallstrom. Pierwsze klipy wyreżyserowane przez niego powstały w 1974 roku. Mowa tutaj o Waterloo i Ring Ring. Były to proste filmy, po prostu pokazujące zespół wykonujące te nagrania. Kiedy przyszedł czas, żeby nakręcić klipy do kolejnych utworów zespołu: Mamma Mia, SOS, Bang-A-Boomerang i I Do, I Do, I Do, I Do, I Do, Lasse chciał uczynić klipy nieco bardziej atrakcyjne, np. ustawiając członków zespoły w różne pary.
Z czasem klipy stały się ważnym elementem promocji zespołu. Koszta nie były specjalnie wysokie, czasami zdarzało się też, że dwa klipy kręcono w ciągu jednego dnia. Jednak Lasse Hallstrom znał się na rzeczy i choć czasami rzeczywiście klipy były proste to umiały przyciągnąć uwagę widza.

W roku 1974 tuż po wygranej na Konkursie Eurowizji "Waterloo" ABBA robiła wszystko by udowodnić, że nie jest gwiazdą jednego przeboju. Niestety w tamtych czasach każdy zespół, który odniósł zwycięstwo na Eurowizji postrzegano jako zespół jednej piosenki i na tym koniec. Zespół jednak miał ambitniejsze plany co do dalszej kariery. ABBA postanowiła udowodnić, że stać ją na więcej niż na jeden przebój. Prace nad trzecim albumem zaczęły się 22 sierpnia 1974 roku. Na początku nagrano trzy utwory: So Long, Man In The Middle oraz SOS (piosenka występowała pod tytułem roboczym - Turn Me On. Ostateczny tytuł - SOS to pomysł managera zespołu Stig'a Anderson'a).
Zespół optymistycznie zakładał, że płyta powinna ukazać się już przed Bożym Narodzeniem. Ale ABBA spędzała dość dużo czasu nad każdym utworem, tak więc szybkie ukończenie albumu raczej nie wchodziło w rachubę. Oprócz tego zespół był zajęty koncertami, tak więc datę wydania przesunięto na wiosnę roku 1975.

Każda piosenka musiała być doprowadzona do perfekcji.
Album zawierał piosenki, które można rzec, ukształtowały dobrą pozycję zespołu w Europie. Piosenki z trzeciego longplaya przyczyniły się do faktu, że zespół zaczęto traktować poważnie. W głównej mierze stało się to dzięki dwóm piosenkom, które stały się przełomem w karierze zespołu. Chodzi o piosenki: "S.O.S" oraz "Mamma Mia".
W marcu 1976 zespół udał się z dziewięciodniową wizytą do Australii, kraju, gdzie zapanowała prawdziwa ABBAmania. Także w marcu tego roku ABBA zaczęła prace nad albumem Arrival. Latem 1976 roku, zespół wciąż pracował nad swoim albumem. Wtedy też po raz pierwszy Knowing Me, Knowing You pojawiło się także w wersji wizualnej. Klip nakręcono na potrzeby programu ABBA-dabba-doo. Na lokalizację wybrano okolice i wyspę Viggso, tam gdzie członkowie zespołu mieli swoje domy letnie.
W październiku 1976 ukazał się album Arrival, a kilka miesięcy później kolejny singel - Knowing Me Knowing You. Powstał też wtedy właściwy klip promocyjny do tej piosenki na tle zimowego krajobrazu, w reżyserii Lasse Hallstroma.
Singel trafił na pierwsze miejsca list przebojów w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemczech, Meksyku, a także w Południowej Afryce.
Rok 1979 był dość obfity jeśli chodzi o single, jakie ABBA wypuściła na rynek. Pod koniec maja cała czwórka pojechała do Hiszpanii. Wyjazd ów "wymusiło" powodzenie hiszpańskojęzycznej wersji "Chiquitity". "Chiquititę" więc w języku hiszpańskim zespół wykonał w Madrycie w programie "ABBA on 300 Millones". "Chiquitita" w wersji angielskojęzycznej została wydana w styczniu owego roku. Po powrocie z Półwyspu Iberyjskiego na Półwysep Skandynawski ABBA nagrała kolejnego singla, ale za to bardzo specjalnego. Rarytasa nad rarytasami - bo wydanego jedynie w 50 egzemplarzach. Na singlu znajdowała się piosenka "Sang Till Görel" - poświęcona Görel Hanser, asystentce Stiga, obchodzącej właśnie 30 urodziny. Kolejny singiel grupy to Does Your Mother Know/Kisses Of Fire – pierwsza piosenka zaśpiewana głównym głosem przez Björna. Utwór bronił się na listach przebojów, dochodząc w Wielkiej Brytanii do 4 miejsca, w USA do 19.
Drugi singiel zespołu puszczony na rynek to tytułowa piosenka z nowego albumu Voulez-Vous/Angel Eyes. Dyskotekowy utwór, wizytówka całego albumu. Obie piosenki z singla miały równy status strony A.
Kolejny singiel miał jednak wyjątkowy charakter, gdyż nie znajdował się na albumie "Voulez-Vous". Chodzi o piosenkę Gimme Gimme, jedno z najlepszych dyskotekowych nagrań zespołu.


Ostatni singiel zespołu wydany w grudniu 1979 roku to "I Have A Dream/Take A Chance On Me (Live). Ponadto w tym samym roku ukazał się album "ABBA Greatest Hits Vol. 2" - składanka przebojów zespołu z lat 1975-79. W 1981 roku ABBA wydała swój ostatni album zatytułowany "The Visitors". Warte uwagi jest tu nagranie będące tytułem ostatniego LP ABBY, czyli "The Visitors". Piosenka głównym głosem zaśpiewana przez Fridę ma bardzo poruszające słowa - tytułowi "goście" to wrogowie, którzy niewiadomo kiedy zapukają do drzwi. To cały czas obawa, strach przed nadejściem tych "gości". Podobno słowa piosenki nawiązują do Stanu Wojennego w ówczesnej Polsce.
Warto jeszcze wspomnieć o dwóch bardzo ważnych kompilacjach zespołu. 21 września 1992 ukazała się składanka ABBA Gold. Ilość sprzedanych płyt pobiła wszelkie rekordy -  sprzedała się w nakładzie ponad 22 milionów egzemplarzy na całym świecie. Na kompilacji znalazło się 19 utworów, m.in. Dancing Queen, Waterloo, Chiquitita. 5 października 1993 roku, w Sztokholmie, zespół otrzymał platynową płytę za ABBA Gold. Na uroczystości w Cafe Opera pojawili się Bjorn, Benny oraz Frida.
Ponieważ płyta sprzedawała się rewelacyjnie, w 1993 wydano drugą część kompilacji - More ABBA Gold – More ABBA Hits. Początkowo planowano wydać na tym albumie tzw. "perełki", najbardziej poszukiwane przez fanów utwory, nagrania przedtem niewydane, ostatecznie jednak na kompilacji znalazły się bardziej znane utwory. Pojawiło się tu także przedtem niewydane nagranie - I Am The City.


Źródła: 
http://www.abbaunicef.cba.pl/krotka_historia_zespolu.html

Autor: JKorneluk

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz