poniedziałek, 14 czerwca 2010

Siddharta


Siddharta to słoweński zespół rockowy powstały w 1995 roku. Dziś jest największym przedstawicielem słoweńskiej sceny muzycznej, założony został przez czterech przyjaciół - Tomi M. (wokal, gitara), Primož B. (gitara, wokal), Primož M. (bas) i Boštjan M. (perkusja). Nazwa grupy, pochodzi od tytułu książki Hermanna Hesse, pt. Siddharta . Po raz pierwszy zespół zaprezentował się 17 marca 1995 roku, w Sali prób Liceum Šentvid , gdzie słuchała ich grupa 40 osób.


Grupa starała się szukać własnego brzmienia, co zaowocowało przystąpieniem do zespołu Cene R. (saksofon) i w niedługim czasie Tomaž’a OR (keyboard). Razem z nimi udało im się opracować własne unikalne brzmienie, które możemy podziwiać do dziś. Jeszcze przed wydaniem ich pierwszego albumu, można było poznać próbkę możliwości Siddharty, która brała udział we wspólnym projekcie RTV Slovenia i Studio Tivoli, gdzie spośród wielu obiecujących młodych słoweńskich zespołów został nagrodzony pierwszym miejscem w Tivolski Pomp compilation. Rok 1996 zaowocował 14 utworami gotowymi do nagrania. Debiutancki album Siddharty ID został nagrany w okresie od kwietnia 1998 roku do lutego 1999 roku.

Przygotowany został w dwóch wersjach, jednej przeznaczonej na rynek krajowy i drugiej na zagraniczny. Okładka zaprojektowana przez dwóch studentów sztuk plastycznych wygrała Zagreb Art and Design Triennial award. Warto też wspomnieć, że ich debiutancki album osiagnał status platynowego, gdyż sprzedał się w ilości trzynastu tysięcy egzemplarzy. Zmiana przez zespół wytwórni nastąpiła w 1999 roku, zespół podpisał kontrakt z Multimedia Records. Zamieszanie w słoweńskim przemyśle muzycznym, jaki wywołało pojawienie się Siddharty, było ewenementem w tym kraju. Sukces pierwszego albumu sprawił, iż grupa stała się w niedługim czasie jedną z najpopularniejszych wykonawców muzycznych w Słowenii. W 2000 roku grupa nagrała swój pierwszy EP Lunanai, dodając do niego trzy nagrania koncertowe. W tym czasie współpracowali z legendą słoweńskiej sceny rockowej Vlado Kreslin, nagrywając z nim między innymi video do wspomnianego utworu. Rok później, po występie na Rock Otočec, Siddharta rozpoczęła mozolną pracę w studio. Tworząc album zespół pracował z zupełnym brakiem kontaktu ze światem zewnętrznym, co po dziewięciu miesiącach, a dokładnie 9 maja pozwoliło im wydać nowy album pt. NORD. Sukces ich drugiego krążka, przerósł najśmielsze oczekiwania, NORD w ciągu tygodnia sprzedał się w ilości pięciu tysięcy egzemplarzy, osiągając złoty status rekordu, a następnie w przeciągu trzech miesięcy osiągnął sprzedaż na poziomie trzynastu tysięcy (platynowy status). Tym sposobem album ten stał się najszybciej sprzedającym się w historii Słowenii. Oczywiście sukces ten szedł w parze z triumfami Siddharty na słoweńskich listach przebojów. W czerwcu 2002 roku, NORD miał już status podwójnej platyny (dwadzieścia tysięcy sprzedanych płyt). Łącznie czternastomiesięczna trasa koncertowa (80 koncertów), przyczyniła się do wzrostu ilości sprzedanych egzemplarzy do blisko trzydziestu tysięcy. W roku 2002, został zaprojektowany przez Sašo Dornik, a nastepnie wydany Silikon Delta, czyli album zawierający wizje i wersje innych artystów, dokonań i utworów prezentowanych przez Siddharte. W grudniu, zespół rozpoczął pracę nad nowym krążkiem, przy czym pracował już z nowym basistą - Jani H, który to zastąpił Primož M. . Tradycyjnie wielomiesięczna praca w spokoju i oderwaniu od rzeczywistości sprawiła pojawieniem się nowego świetnego studyjnego albumu RH-

. Był on kolejnym kasowym sukcesem grypy, rozchodząc się w pierwszym tygodniu sprzedaży w ilości dziesięciu tysięcy egzemplarzy. Warto tez wspomnieć iż, angielska wersja tego krążka wydana jako specjalna edycja w ilości tysiąca pięciuset sztuk, rozeszła się w przeciągu kilku dniu. W 2004 roku zespół, rozpoczął przygotowania do koncertu Stadium, który był największym w historii Słowenii tego typu wydarzeniem, oczywiście odniósł on ogromny medialny sukces. Reszta roku, upłynęła zespołowi na koncertowaniu w Słowenii. Rok następny to promocja zespołu zagranicą. Album RH-, został wydany w w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Polsce, Chorwacji w dwóch wersjach : angielskiej i zwykłej. W 2005 roku, zespół odbył dużą trasę koncertową w Niemczech, gdzie podbił serca tamtejszej publiczności. Album studyjny PETROLEA, był wydarzeniem 2006 roku. Był on powrotem do korzeni zespołu i tego co muzycy grali na początku swojej kariery. Postanowiono również przypomnieć się krajowym fanom, w ramach rekompensaty za długi okres rozłąki, zagrano więc 22 koncerty w Słowenii. W 2007 roku, rozpoczęto kolejna trasę koncertową, częściowo zagraniczną, podczas której zagrano 30 koncertów ( między innymi w Wiedniu). Projekt SAGA, to rok 2009. Siddharta nawiązała współpracę z producentem Ross’em Robinson’em ( współpracował między innym z KORN, SEPULTURA), i rozpoczęła nagrania oraz dystrybucję limitowanych albumów ( po 1000 egzemplarzy) , a także kolejnego krążka - ANGEL Diabolo. Powrócono również do koncertowania w Niemczech, nie zapominając przy tym o słoweńskich fanach. Obecnie zespół promuje projekt SAGA na scenach w całej Europie. Zespół przez lata swojego istnienia zdobył przeszło 33 nagrody krajowe i zagraniczne.
DYSKOGRAFIA
• 1999 ID
• 2000 LUNANAI (EP)
• 2001 NORD
• 2002 SILIKON DELTA
• 2002 Siddharta & ORKIESTRA SYMFONICZNA SLOVENIJA RTV - Križanke
• 2003 RH-
• 2003 RH-Blood Bag
• 2004 Siddharta & ORKIESTRA SYMFONICZNA SLOVENIJA RTV - Stadium
• 2005 RAVE EP (International Data)
• 2005 MY DICE PE (International Data)
• 2005 RH-(International Data)
• 2005 RH-Limited Edition (International Data)
• 2006 PETROLEA
• 2007 MALE Roke (EP)
• 2007 IZŠTEKANI
• 2007 MARATON
• 2008 VOJNA IDEJ (EP)
• 2009 Napalm 3 (EP)
• 2009 Baroko (EP)
• 2009 ANGEL Diabolo (EP)
• SAGA 2009
• SAGA 2010 (International Data)
Przykładowe linki:
Bibliografia:
Oficjalna strona zespołu - http://www.siddharta.net/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz