środa, 16 czerwca 2010

Perfect

Prawdopodobnie nikt z grupy zapalonych muzyków, która w 1978 zakładała Perfect nie spodziewał się, że zespół ten przetrwa do czasów obecnych i będzie się szczycił ciągle ogromną popularnością, że ludzie na koncertach ciągle będą wyśpiewywać wydawałoby się, że już przestarzałe teksty. Co sprawiło, iż grupa, pomimo wielu problemów i zawirowań, ciągle utrzymuje się na dzisiejszej scenie muzyczne? Być może pomocne w odpowiedzeniu na to pytanie będzie przyjrzenie się historii zespołu, od samego początku.
Jak już wspomniano wyżej zespół został założony w 1987 roku przez: perkusistę Wojciecha Morawskiego, basistę Zdzisława Zawadzkiego, keyboardzisty Pawła Tabaki, wokalistek Ewy Korczynskiej-Konarzewskiej i Barbary Trzetrzelewskiej. Powstała grupa wokalno - instrumentalna, do której wkrótce dołączył wokalista i gitarzysta Zbigniew Hołdys. Początkowo grupa przyjęła nazwę Perfect Super Show And Disco Band. Niedługo, bo w 1980 roku, pod wpływem Zbigniewa Hołdysa grupa przekształciła się już w rockowy zespół przyjmując ostatecznie nazwę Perfect.
Pierwszy koncert kapela zagrała w składzie: Zbigniew   Hołdys (gitarzysta, wokalista, lider), Grzegorz Markowski (wokalista), Ryszard   Sygitowicz (gitarzysta), Piotr Szkudelski (perkusista,), Zdzisław   Zawadzki (gitarzysta basowy). Koncert odbył się w studenckim klubie „Stodoła” w sylwestra. W kilka miesięcy zespół stał się jedną z najpopularniejszych grup polskiej sceny muzycznej. Głównie dzięki tekstom, które pisał Bogdan Olewicz. Zawierał w nich problemy życia codziennego, z którymi musieli się spierać ówcześni ludzie. Polityczno-społeczne przemiany w Polsce na przełomie lat 1980 -1982 miały niewątpliwy wpływ na treści piosenek zespołu. Sztandarowe piosenki jak "Chcemy być sobą", śpiewane były przez publiczność na koncertach słowami "Chcemy bić ZOMO" czy "Nie bój się tego wszystkiego" ("Nie bój się tego Jaruzelskiego"), jako rodzaj manifestacji przeciwko ówczesnej sytuacji w Polsce, "Autobiografia" natomiast stała się nieformalnym Hymnem Polskiego Rocka.
W 1981 zespół odbył wiele koncertów i nagrał płytę pierwszą płytę o nazwie „Perfect”, która cieszyła się ogromną popularnością i sprzedała się w nakładzie blisko milion egzemplarzy. Skład grupy uległ zmianie: Andrzej Nowicki - gitarzysta, zastąpił Zdzisława Zawadzkiego a Andrzej Urny - gitarzysta, Ryszarda Sygitowicza.
Niestety w 1983 roku nastały ciężkie czasy dla grupy. Na konferencji prasowej po koncercie w klubie stodoła Z. Hołdys ogłosił decyzje o rozwiązaniu zespołu. Ostatni koncert zespół zagrał na festiwalu w Opolu 83. Przez cztery lata każdy z członków zespołu usiłował działać indywidualnie, ale bez znaczących rezultatów artystycznych.
W 1987 roku Perfect powrócił na scenę i wystąpił w ramach „Perfect Day” – w składzie osobowym z płyty "LIVE". Dali trzy świetne koncerty, a na ostatnim rozdawano potwierdzone certyfikatem wejściówki na koncert w roku 2000, ten jednak już się nie odbył.
W 1989 roku Zbigniew Hołdys postanowił reaktywować zespół, który wyjechał do USA i grał w amerykańskich klubach. Zagrał miedzy innymi, jako pierwszy zespół z Europy Środkowej, w legendarnym klubie CBGB’s (Nowy Jork).
Z powodu stale nadchodzących propozycji koncertów grupa reaktywowała się w 1993 roku w składzie: Grzegorz Markowski (śpiew), Piotr Szkudelski (perkusja), Andrzej Nowicki (gitara basowa), Ryszard Sygitowicz (gitara), Andrzej Urny (gitara). Hołdys nie przyjął propozycji dołączenia do Perfectu, który reaktywowano z myślą o występach dla Polonii w Kanadzie pod nazwą Perfect Band.
W połowie 1994 roku, zespół dał wspaniały koncert w wypełnionym po brzegi Spodku, który został potem wydany na krążku „Katowice Spodek Live ’94”. Miejsce Andrzeja Urnego zastąpił wkrótce Jacek Krzaklewski. Perfect w roku 1994 nagrał także płytę „Jestem”.
W październiku 1996 roku, zespół ukończył prace na nową płytą o nazwie Geny, która została wydana rok później i szybko osiągnęła status złotej. Na płycie zawarto utwór „Niepokonani”, który pozostaje jednym z największych hitów Perfectu. Jeśli chodzi o skład grupy to miejsce gitarzysty basowego Andrzeja Nowickiego zajął Piotr Urbanek a Ryszarda Sygitowicza zmienił Dariusz Kozakiewicz.
20 października 1999 roku światło dzienne ujrzała płyta „Śmigło” nagrana w składzie: Grzegorz Markowski (śpiew), Piotr Szkudelski (perkusja), Piotr Urbanek (gitara basowa), Jacek Krzaklewski (gitara), Dariusz Kozakiewicz (gitara).
W celu uhonorowania jubileuszu, czyli 20lecia zespół wydał płytę „Live 2001” (1 stycznia 2001 roku). Nagrania na płycie pochodziły z trzech różnych koncertów z 1999 roku. W celu urealistycznienia koncertu, płyta nagrana została w technice Dolby Sorround Pro-Logic - była to  pierwsza tego typu realizacja nagrania live w Polsce.
Zespół poszukiwał nowej formy wyrazu, czego dowodem jest świetna płyta „Perfect – symfonicznie” nagrana z Polską Orkiestrą Radiową. Był to pierwszy album w Polsce, na którym połączono muzykę rockową z brzmieniem orkiestry symfonicznej. Uzyskał status platynowej płyty już po dwóch tygodniach sprzedaży.
13 października 2003 roku, około ósmej rano, przy rondzie Dmowskiego w Warszawie, zespół Perfect zagrał koncert na dachu budynku "Cepelii". Happening, wzorowany na słynnym pomyśle zespołu The Beatles ze stycznia 1969 roku. Koncert Perfect-u, zakończył się aresztowaniem przez policję wokalisty Grzegorza Markowskiego, którego zatrzymano za zakłócanie porządku publicznego.
1 kwietnia 2004 roku ukazała się kolejna płyta zespołu: „Schody”. Ciekawostką jest, że Perfect jako pierwszy polski zespół zdecydował się na wydanie premierowej płyty wyłącznie w internecie.
W 2005 roku Perfect występował m.in. na EXPO 2005 w Japonii, odbył trasę koncertową po Australii, a 17 września wziął udział w specjalnym koncercie „Droga do Wolności” w Brukselii przygotowanym z okazji 25-lecia obchodów Solidarności. W październiku 2005 Perfect wyruszył na Trasę Koncertowa po USA, wystąpił także na odnowionym po 25 latach Festiwalu Rockowisko w Łodzi oraz w Wiedniu.
W 2006 roku zespół obchodził swoje 25lecie. Zagrał koncert jubileuszowy na Festiwalu Jedynki w Sopocie 4 sierpnia. Największe przeboje grupy wykonywali znani polscy artyści. Podczas koncertu zespół otrzymał od Zarządu Polskiego Radia "Statuetkę Złotego Mikrofonu" przyznawaną za wybitne zasługi dla radia publicznego.
Podczas „Gali Asów EMPiKu 2006” która miała miejsce w warszawskiej Sali Palladium 07 lutego 2007 roku, zespół Perfect otrzymał złotą płytę za album „Perfect Symfonicznie”. Złote płyty otrzymali członkowie zespołu Perfect oraz Bogdan Olewicz (autor tekstów),  Adam Galas (menadżer zespołu) i Wiesław Pieregorólka (Orkiestra Polskiego Radia).
W 2010 roku Perfect obchodził swoje 30-urodziny. Urodzinowy koncert pod nazwą "Odlotowy koncert"  miał miejsce 13 marca 2010 roku w wypełnionym po brzegi katowickim Spodku i był pierwszym tego typu koncertem w Polsce. Koncert na niezwykłej scenie i w niezwykłej oprawie w trzech częściach akustycznej, rockowej i symfonicznej.
Zespół Perfect w ciągu swoich 30 lat istnienia miewał swoje wzloty i upadki, jednak cały czas utrzymuje się na scenie muzycznej i radzi sobie doskonale. Ich największe hity śpiewa na koncertach tysiące osób z różnego pokolenia. Ponadpokoleniowe teksty sprawiają, że na ich koncerty przychodzą osoby w różnym wieku. Te pamiętające czasy założenia grupy jak i te, których jeszcze na tym świecie nie było. Trzeba oddać, że Perfect na zawsze wpisał się grubymi literami w historię polskiego rocka. No bo czym był by polski rock bez Perfectu i jego „Autobiografii”, „Niepokonanych” czy „Nie płacz Ewka”?
Dyskografia (albumy studyjne):
- Perfect (1981)
- UNU (1982)
- Jestem (1994)
- Geny (1997)
- Śmigło (1999)
- Perfect – Symfonicznie (2002)
- Schody (2004)

Bibliografia:

http://www.perfect.art.pl
http://pl.wikipedia.org/wiki/Perfect_%28grupa_muzyczna%29
http://www.rmf.fm/muzyka/biografia,214,Perfect.html
http://muzyka.onet.pl/10174,1324836,wywiady.html
autor: Krzysztof Brynda


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz